niedziela, 28 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 9 komentarzy
  • 4815 wyświetleń

Narodowe Święto Niepodległości 

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI ‘2023 W SZCZUCZYNIE   


W 105. rocznicę ogłoszenia Niepodległego Państwa Polskiego Burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński i Przewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Mioduszewski zaprosili mieszkańców miasta i gminy na ceremonię patriotyczną, która odbyła się 11.11.2023 roku.   

 

Manifestacja miłości do Ojczyzny  rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą o godz. 11.00 z udziałem: pocztów sztandarowych, kompanii reprezentacyjnych, przedstawicieli powiatu, szczuczyńskiego samorządu, szkół, instytucji, mediów, gości i mieszkańców. Tradycyjnie uczestniczyła orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) pod batutą druha Roberta Świderskiego. W tym roku nie zaprezentowali się niezwykle aktywni, nie tylko w macierzystym rejonie, pasjonaci prowojskowego Związku Piłsudczyków RP Okręgu Podlaskiego w Szczuczynie z dowódcami Anna i Adam Jagusz. W kościele (1704) mszę celebrował proboszcz parafii p.w. Imienia NMP w Szczuczynie, a zarazem dziekan dekanatu szczuczyńskiego – ks. kan. Jacek Majkowski (od 2017 r.). 

 

 

Gospodarz Szczuczyna i Gminy – Artur Kuczyński, którego przedłużona III kadencja burmistrza, kończy się wiosną 2024 roku, jak zawsze z nauczycielską precyzją i elokwencją m.in. podkreślił: „ […] Spotykamy się kolejny raz w tę wyjątkową chwilę, po 105 latach odzyskania niepodległości przez Polskę. Kolejny raz robimy to w porządku i tradycji, która nacechowana jest naszym kultem. Stajemy przed obrazem Matki Boskiej w szczuczyńskiej świątyni, by prosić naszych czcigodnych księży o modlitwę. Prosimy o słowo, modlitwę i troskę wyrażoną w imię dobra Rzeczypospolitej Polskiej”.

 

Proboszcz jako duchowy pasterz parafii, w trosce o powierzoną mu wspólnotę, nawiązał do Niepodległości, mówiąc: „[…] Niepodległości nikt nie dał Polsce za darmo. Została odkupiona morzem krwi i łez. To Narodowe Święto przekazuje do nas słowa – kto w bardzo małej sprawie jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny; a kto w bardzo małej sprawie jest nieuczciwy, ten i w wielkiej nieuczciwy będzie. Trudno nie odczytywać tych słów z odniesieniem do dzisiejszego święta”.  

W Eucharystii asystował wikariusz ks. mgr lic. Grzegorz Kosiorek (od września 2022 r. w Szczuczynie). W znaczeniu  liturgii katolickiej modlono się za zmarłych i żywych, bowiem na dramacie zniewolonych lub zabitych bohaterów Rzeczpospolita Polska wychowała aktualnie walczących z patologią zła – gorliwych patriotów XXI wieku.    

 


Tuż za parkanem obiektu sakralnego u zbiegu ulic  Szpitalnej i Kościelnej, gdzie w latach II RP jej rozwartą w kierunku kościoła przestrzeń nazywano dumnie (przyklasztornym) Placem Apelowym, odbyła się dalsza część uroczystości. Tu u stóp Krzyża z 1892 r., który przez wieki w imię wolności i tolerancji  był mocą Narodu, tablicy memoratywnej (z 2018 r.) i wielbicieli frazy „Bóg, Honor i Ojczyzna” zgrupowali się uczestnicy patriotycznej biesiady. 

 

Dotykając bolesnych dziejów, Burmistrz odwołał się do  pamięci spadkobierców tradycji niepodległościowych rejonu przez podkreślenie waleczności przodków szczuczyńskiej gminy.   


W 105. rocznicę odzyskania Niepodległości druh Robert Łepkowski przywołał chwałę obrońców Rzeczypospolitej i Szczuczyna. Tych, którzy nie powrócili z pól bitewnych II w. św. bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego i powojennego podziemia wolnościowego często ginącego od braci. 

 

 − Wzywam rodaków, którzy spełniając obowiązek wobec Ojczyzny, na Jej Ołtarzu złożyli – swoje życie. Ich mogiły i nieznane miejsca pochówku są świadectwem niepodległościowej tradycji, i pielęgnowanym szacunkiem od narodu polskiego. 

 

STAŃCIE DO APELU!  

CHWAŁA BOHATEROM!

W apelu wymieniono bohaterów, którzy z miłości do Ojczyzny cierpieli za nadmiar patriotyzmu. 


Asystent Michał Zarzecki z biura poselskiego PSL w Grajewie odczytał list posła na Sejm RP Stefana Krajewskiego, na co uczestnicy odpowiedzieli gromkimi oklaskami. 

 


UROCZYSTOŚĆ W HALI SPORTOWO-WIDOWISKOWEJ 


Na drugą, popołudniową część celebracji niepodległości, zaprosił burmistrz – Artur Kuczyński i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – Ewa Grunwald. O godz. 17.00 świąteczna gala rozpoczęła się w Hali Sportowej (od 27.11.2010 r.) przy ul. Nadstawnej koncertem w kultowej roli uczniów Szkoły Podstawowej w Szczuczynie. [Budynek Hali Sportowo-Widowiskowej (bez numeru) od 1.09.2019 r. wchodzi w skład kompleksu obiektów Szkoły Podstawowej w Szczuczynie przy Placu Tysiąclecia 14].  

Od godz. 18.00 trwał filmowy pokaz dokumentalnego dramatu wojennego „Kamienie na szaniec” (szaniec – fortyfikacje). Głównymi bohaterami tego filmu są trzej przyjaciele: Jan, Maciej i Tadeusz. Marzenia chłopców o wspaniałej przyszłości  przerwała wojna. Jako harcerze rozpoczynają nierówną walkę z coraz okrutniejszym okupantem. Podczas gdy jeden z nich zostaje porwany, lojalność młodzieńców oraz ich przyjaźń została wystawiona na próbę. 

 


HISTORYCZNY PROFIL NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI   


Mówienie, że ciemiężona Polska odzyskała niepodległość, wydaje się obrazą dla kraju, którego historia jest nie tylko piękna, humanitarna, ale bohaterska, a czasem imperialna. Rzeczywistość wskazuje jednak na fakty, że nie jeden raz byliśmy zniewoleni i deprawowani przez obce rządy. 

O wolność trzeba wciąż walczyć. Pośród wielu realistów i kreatorów suwerennej Polski  marsz. J. Piłsudski stał się herosem polskiej niepodległości. Dzięki niezwykłej woli patriotycznej, animuszowi i czynom, został zaliczony w poczet „bóstw” i historycznie stał się nieśmiertelnym. 

Duch jego walki i marzenia o suwerenności były aspiracją do przełomowych czynów. 

A co byłoby, gdyby nie determinacja i ofiarność rodaków!? Historia potwierdza, że wybitnymi Ojcami Niepodległości Polski byli: marsz. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty. Ci bohaterowie różnili się od siebie ogromnie pod względem poglądów politycznych, stanowisk, pochodzenia i tym, że urodzili się w różnych zaborach. Mimo to, cel wzmacniali wspólnym mianownikiem – Niepodległość Polski!  

Zatem powrót do niepodległości był wieloletnim procesem, a w powstaniach walczyło pięć pokoleń. Ginąc, podtrzymywali ducha narodu, a krwią i śmiercią przeciwstawiali się rusyfikacji i germanizacji. W końcu osiągnęli cel, bo w listopadzie 1918 roku Polacy cieszyli się wolnością! 

 W ramach wywiadu na prawach wyłączności zapytałem uczestnika uroczystości: „Czym dla Pana jest 11 listopada”? W odpowiedzi jak w lustrze potwierdziłem obraz prawdy: −„Redaktorze, przypuszczam, że doskonale Pan wie, że dzień 11 listopada jest symboliczną Rocznicą Niepodległości po 123 latach desperackiej niewoli. Dzień naszej wolności związany jest z entuzjastą polskości – Józefem Piłsudskim. To atrybut Wodza Naczelnego w walkach o tę wolność i wyrwanie się spod buta zwyrodniałej wspólnoty wrogów.  

Mieliśmy wojny 30-letnie, napoleońskie, wojny światowe, no i wojny zimne. Każda wojna to mordowanie, gwałcenie, kradzieże, choroby i bieda. W tym kontekście uważam, że dla nas Niemcy są Atenami, a Rosja Spartą imperialistyczną, która jest odwiecznym zagrożeniem dla Polski, Europy i Świata. Dlatego granice jej powinny być aż za Uralem.  Dla mnie – Święto Niepodległości – jest oddechem radości”.

Do członka Piłsudczyków (bez munduru) zwróciłem się z pytaniem: „Czym mundurowi są dla lokalnej społeczności”?: –„Jesteśmy piłsudczykami. Wiąże nas wierność dla Ojczyzny i szacunek dla narodu. Wbrew wielu politycznym przeciwnościom, idąc za wzorem Marszałka, staramy się budować w środowisku wiarę w przyszłość naszej – Niepodległej Polski”. 

Dziś, mimo liberalizacji, kiedy to utopijni wrogowie jak szczury chowają się po brudach śmietnika, odzyskanie niepodległości świętuje się hucznie w Szczuczynie i całym kraju.     

 

 

KONTEKST FINALNY   


Po czasach podległości odziedziczone myślenie o państwie niepodległym nie jawi się jako cel patriotyczny. Nie przedstawia się przy tym konkretnych zadań i dążeń w realizacji potrzeb dla ludzi. Wkraczamy w bardzo niebezpieczny okres Polski i Europy. Niemiecka i rosyjska hegemonia budzi się do walki o władzę i dominację na obcych dworach. W aktualnym rozrachunku Polska jest dalej źródłem cierpienia, a odzyskiwanie banalizowanej przez sceptyków niepodległości trwa w nieświadomości pokoleń. Może to budzić zaskoczenie w narracji o polskości, której nawet zaciekle „piłowana” – pielęgnacja religijna nie uchroni.  

Zatem, dlaczego kłócimy się o polskość? Kto wygra wojnę narracyjną w Polsce? Czy geneza i argumenty uśmiechniętych, różnych stron mają propolskie uzasadnienie?   

Skłaniam się do  twierdzenia, że systematyczne oddawanie czci dla – Niepodległej, będzie dla współczesnych i przyszłych pokoleń przykładem patriotyzmu, wierności i miłości do Polski oraz gotowości służenia Jej w chwili zagrożenia.

Szczuczyńskie wspomnienia niepodległościowe o podłożu patriotyczno-katolickim w pewnym sensie były kompilacją długiego okresu niewoli i czasu suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej.  Rozjaśniały też rzeczywistość narodową i umożliwiały podążanie za wychowawczo-patriotycznymi wskazówkami organizatorów. Inicjowały też wzruszający wątek o bardzo wzniosłej formule: „Ku chwale Ojczyzny". W końcu być może ożywione w środowisku budujące wspomnienia – wpłynęły na jednoczenie lokalne i rozwiały perypetie spauperyzowanej politycznie wspólnoty. Przefiltrowane łzawą refleksją wspomnienia wniosły świadomość uczestnikom i zadowolenie organizatorom, którymi byli: proboszcz – ks. Jacek Majkowski, burmistrz – Artur Kuczyński (inauguracja 1.12.2010 r.), Przewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Mioduszewski (od 22.05.2011r.), szkoły i instytucje.  

 

 

Autor tekstu, filmu i zdjęć: Stanisław Orłowski  


Film – Narodowe Święto Niepodległości: https://youtu.be/c0tO11vuMR4  

 

   

 

piątek, 26 kwietnia 2024

Zaproszenie na mecze (28.04)

środa, 24 kwietnia 2024

Ogłoszenie

Komentarze (9)

a gdzie oddział Piłsudczyków

Szczuczyn umie zorganizować .Zdjęcia z uroczystości wykonane przez Pana Orłowskiego jak zawsze świetne.

Brawo Szczuczyn! Klasa

Brawo Szczuczyn i szczuczyniacy za tak pięknie przygotowanie Dnia Niepodległości. Brawo Panie Orłowski za piękny tekst , jak zawszebardzi dokładnie opisanei przedstawione w reportażu filmowym . Warto skupić się na Kontekście Finałowym. Gratuluję Panie Stanisławie.

Wszystkie artykuły Pana Stanisława Orłowskiego czyta się z zapartym tchem ,obszerne ,dokładne i zdjęcia nie mają sobie równych .Pan Stanisław jest prawdziwym patriotą i w obszernym artykule wyczuwa się miłość do Ojczyzny .Dziękuję i pozdrawiam serdecznie .

Panie Stanisławie, jest Pan Patriota za te piękne zdjęcia i test napisano o Nipodleglosci naszej Ojczyznie Dziękuję I pozdrawiam serdecznie

Jak zwykle Pana przekaz i zdjęcia czytałam z wielką przyjemnością. Nie sposób pobieranie przeczytać.Z treści czuję się coś ,co uczy a zarazem pokazuje , że wolność jeśli ją mamy ,musimy pamiętać i szanować.Piękne zdjęcia dopełniają uroku całego przekazu.Z poważaniem!


Wszystkim Czytelnikom bardzo dziękuję za budujące komentarze! Jestem zaszczycony i zaskoczony, że wokół nas jest dużo wspaniałych ludzi, których reakcja zachęca mnie do kreatywnej twórczości. Państwa słowa sprawiają, że dalsze dni stają się dla mnie jeszcze bardziej magiczne w działaniu. Dziękuję za komentarze i za wiele telefonów. Pozdrawiam serdecznie.
***
PS: Piłsudczycy A.A. Jagusz 11.11.2023 r. odsłaniali tablicę pamięci w kościele w Piątnicy.

Zdjęcie do komentarza użytkownika: Autor

Dziękuję!!! Jestem tu uwieczniony z czego się bardzo cieszę. Dzięki za superowy cały materiał. Z tego Portalu inni powinni brać przykład i nie zazdrościć.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.