czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 10 komentarzy
  • 12599 wyświetleń

Jubileusz 40-lecia PSM

JUBILEUSZ 40-LECIA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ I ST.
IM.JANA SEBASTIANA BACHA W GRAJEWIE

20 listopada Państwowa Szkoła Muzyczna I st.im.Jana Sebastiana Bacha w Grajewie obchodziła 40-lecie swojej działalności.
Zarządzeniem Nr 74 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 14 X 1974 r. została utworzona Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Grajewie. Zarządzenie to weszło w życie z dniem l września 1974 r.
Wielu ludzi przyczyniło się do powstania tej placówki. Najwięcej bezpośrednich starań o utworzenie szkoły włożyli: były dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego mgr Jan Jakubczak i inspektor Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Powiatowego Augustyn Sulewski (przed laty także nauczyciel Społecznego Ogniska Muzycznego). Szkoła powstała na bazie prężnego Społecznego Ogniska Muzycznego. Naukę rozpoczęło 78 uczniów l października 1974 r. w następujących klasach instrumentalnych; fortepian, akordeon, skrzypce, klarnet, saksofon, trąbka.
Dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Grajewie został mgr Antoni Czajkowski.
Początki działalności szkoły były trudne. Placówkę umieszczono w adaptowanych na ten cel zastępczych pomieszczeniach przy ul. Wojska Polskiego 14. Pięć izb (w tym sekretariat i gabinet dyrektora) nie mogło pomieścić 78 uczniów, toteż lekcje teorii odbywały się w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej.
W następnym roku poprawiła się baza lokalowa szkoły. Decyzją Naczelnika Miasta i Gminy Bronisława Luto udostępniono szkole dodatkowe pomieszczenia w budynku Urzędu Miasta i Gminy. W pięciu uzyskanych salach umieszczono administrację oraz klasy teoretyczne.
Naczelnik Miasta i Gminy pan Bronisław Luto widział sens w rozwijaniu szkoły muzycznej. W grudniu 1975 r. na jego wniosek postanowiono oddać dla potrzeb szkoły cały budynek byłego Urzędu Miejskiego przy ul. Świerczewskiego 5. Remont trwał ponad rok. Największą pomoc szkoła otrzymała ze strony władz miasta, które sfinansowały remont kapitalny. Do nowego budynku przeprowadziliśmy się 4 maja 1977 r.
Szkoła posiadała 12 pomieszczeń do zajęć, aulę koncertową na 150 miejsc, 4 mieszkania na II piętrze i garaże dla nauczycieli. Systematycznie zaczęto powiększać majątek szkoły w zakresie pomocy naukowych. Dzięki dobrym kontaktom dyr. Czajkowskiego z Centralą Handlową Przemysłu Muzycznego w Warszawie zakupiono sporo nowych instrumentów muzycznych, książki do bibloteki.

22 października 1977 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego budynku, a także wojewódzkie uroczystości Dnia Nauczyciela szkól i placówek artystycznych.
W tak doskonałych warunkach lokalowych szkoła rozwijała swoją działalność. Z roku na rok przybywało uczniów. W roku 1978 w budynku szkoły uczyło się 200 uczniów, w tym 130 w PSM i około 70 w Społecznym Ognisku Muzycznym. Dzięki właściwej polityce mieszkaniowej władz miasta wobec szkoły muzycznej do pracy pozyskano wielu nowych nauczycieli i już w czwartym roku jej istnienia można było utworzyć nowe klasy instrumentalne: flet, klarnet, puzon.
W roku 1978 pierwsi absolwenci szkoły grajewskiej dostali się do średnich szkół muzycznych. Natomiast uczeń z klasy trąbki Jerzego Rzepińskiego, Janusz Świderski, wziął udział w Konkursie Młodego Muzyka w Szczecinku. 3 września 1979 r. to jeszcze jedna ważna data w historii szkoły. To nie tylko dzień inaugurujący nowy rok szkolny, ale także dzień podpisania aktu objęcia patronatu nad Państwową Szkolą Muzyczną przez Zakład Remontowo-Montażowy w Grajewie. Ten fakt był uwieńczeniem wielu wspólnych działań, koncertów, uroczystości. Dyrektor zakładu opiekuńczego mgr inż. Michał Mroczek to człowiek, którego znali i często widzieli w szkole nauczyciele i uczniowie.

19 października 1985 r. została otwarta szkoła muzyczna w Goniądzu jako filia szkoły grajewskiej.
W Szczuczynie w roku 1988 władze postanowiły otworzyć szkołę muzyczną jako drugą już filię naszej placówki. Podobnie jak w Goniądzu, tak i tu, znalazły się mieszkania dla nauczycieli, przede wszystkim jednak lokal, w którym niepodzielnie królować mogła muzyka.
Od roku 1991 do 2006r. funkcję dyrektora szkoły pełniła pani Zofia Mikołajewska, dotychczasowy wicedyrektor szkoły.
Za jej sprawstwem w roku 2005 szkoła otrzymała imię wielkiego kompozytora epoki baroku Jana Sebastiana Bacha.
Od 2006 r. do chwili obecnej funkcję dyrektora szkoły pełni pani Agata Świderska.
Dzięki jej staraniom szkoła otrzymała środki finansowe  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 04 października 2013  r. oddano  do użytku salę koncertową.
Wyposażenie zaś w postaci 150 krzeseł szkoła otrzymała ze środków Programu Operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Od tej chwili uczniowie szkoły mogą koncertować w godnych warunkach i rozszerzyć ofertę koncertów dla społeczności Grajewa.

Dnia 20 listopada odbył się uroczysty koncert z okazji Jubileuszu.
Szkoła gościła władze miasta i powiatu, dyrektorów szkół artystycznych regionu północno-wschodniego, rodziców, uczniów , absolwentów.
Wizytator Centrum Edukacji Artystycznej pan Daniel Dramowicz wręczył pani dyrektor Agacie Świderskiej Nagrodę Indywidualną I stopnia za szczególny wkład w rozwój edukacji artystycznej w Polsce.

Podczas koncertu goście mogli usłyszeć utwory wykonane przez uczniów, absolwentów, nauczycieli.
Wystąpili między innymi:
Orkiestra OSP w Grajewie (90% składu orkiestry to uczniowie i absolwenci szkoły),
Paweł Popko, Krystian Saciłowski, Krzysztof Kindeusz, Aleksandra Cebelińska, Katarzyna Kulągowska, Mateusz Ziółkowski, Grzegorz Karpowicz, Wojciech Ślusarski, Artur Gadzała, Nikola Lipska , Alicja Polkowska, Daria Gilejko ,Piotr Wilk, Natalia Gładkowska , Maria Terlecka, Anna Olszewska.
Na koniec pani dyrektor Agata Świderska podziękowała sponsorom, którzy wsparli organizację Jubileuszu.


         Państwowa Szkoła Muzyczna I s.im.Jana Sebastiana Bacha w Grajewie działa już 40 lat.
Jest więc placówką , która mocno wpisała się w krajobraz kulturalny miasta, zaznaczając swój charakter i wyjątkowość licznymi przedsięwzięciami artystycznymi. Kształci i wychowuje młodzież, uwrażliwiając ją na piękno muzyki, służy całej lokalnej społeczności.
Przed szkołą widoczne są perspektywy dalszego rozwoju. Praca szkoły artystycznej jest potrzebna zwłaszcza w czasach , gdy coraz trudniej o kontakt ze sztuką, gdy galopujące tempo życia nie pozostawia człowiekowi wystarczającego marginesu czasu na kontemplację wytworów kultury wysokiej. Grono niemal dziewięciuset absolwentów grajewskiej szkoły muzycznej to z pewnością osobowości , które nie ulegną do końca negatywnemu wpływowi kultury masowej, a zdobytą wiedzę muzyczną i umiejętności gry na instrumencie wykorzystają w różnych życiowych sytuacjach. W tym należy upatrywać sukcesu szkoły.
Dyrekcja szkoły jest świadoma zmieniających się uwarunkowań zewnętrznych. Z satysfakcją odnotowuje się ciągle dość wysoki poziom zainteresowania nauką w tej szkole.
Pedagodzy poprzez swoja wiedzę i wysokie kwalifikacje starają się zarazić młodych ludzi miłością do muzyki.
Szkoła organizuje interesujące koncerty i audycje muzyczne, a także konkursy o zasięgu regionalnym. Promuje siebie i miasto. Podejmuje liczne przedsięwzięcia, by dobrze wypełniać swoją misję.

 

 

 

Pedagodzy

Grajewo

mgr Agata Świderska - dyrektor szkoły, oraz nauczyciel gitary

mgr Aleksandra Tomaszewska - flet
mgr Bogusław Rząsa - akordeon
mgr Damian Krawczewski - akordeon
mgr Ewa Krawczewska - klarnet
mgr Elżbieta Jerulank - skrzypce
mgr Ewa Nowacka - fortepian
mgr Grzegorz Karpowicz - trąbka
mgr Iwona Czech - fortepian
mgr Monika Leszczyńska - chór, kształcenie słuchu, audycje muzyczne
mgr Piotr Przydworski - skrzypce
mgr Piotr Wilk - fortepian
mgr Ryszard Jasionowski - flet
mgr Sławomir Borak - gitara
mgr Urszula Właźniak - wiolonczela, kształcenie sluchu, audycje muzyczne, rytmika
mgr Zofia Mikołajewska - kształcenie słuchu, audycje muzyczne
mgr Wojciech Ślusarski - saksofon

Filia Goniądz

mgr Elżbieta Rembelinska - skrzypce, altówka
mgr Joanna Jabłońska - skrzypce, kształcenie słuchu, audycje muzyczne
mgr Marzenna Trzonkowska - kierownik filii w Goniadzu, specjalnosc: fortepian, rytmika
mgr Urszula Magnuszewska - fortepian

Filia Szczuczyn

mgr Aurelia Borak - fortepian
mgr Elżbieta Jerulank - skrzypce, kierownik Filii
mgr Damian Krawczewski - akordeon
mgr Aleksandra Kłos - kształcenie słuchu, audycje muzyczne, zespół woklany

 

Komentarze (10)

Trochę póżno na zapraszanie....

Jeden z lepszych występów orkiestry dętej. Pan śpiewający zaczarowal swoim głosem. Super! :)

tylko czy to na pewno grajewska orkiestra dęta?????

Gratulacje -piękna impreza!

A na liście pedagogów nie widać p Ewelny Kamińskiej

Orkiestra grajewska the best :)

Panie Czajkowski nie widziałem Pana na tej uroczystości,czyżby zapomniano? Mam wrażenie ze uroczystość była dla określonej grupy ludzi ,którzy w internecie ładnie się prezentują.Przykro jest że instytucja promująca kulturę zamyka się w sama w sobie.Widocznie wstydzi się podzielić swoim dorobkiem ze społeczeństwem tego miasta Gratulacje dla organizatorów.

List Pana Czajkowskiego był odczytany na uroczystości. powodu choroby nie mógł uczestniczyć .Wiele ciepłych słów padło pod jego adresem. To nie prawda ,że instytucja zamyka się sama w sobie. Plakaty wisiały w mieście.Poza tym szkoła , która jest szkołą ministerialną zawsze udziela się w różnych imprezach na rzecz społeczeństwa.Na wielu imprezach grają uczniowie i nauczyciele.Cyklicznie uczniowie grają na koncertach dla przedszkolaków i uczniów szkół. Organizowany jest Przegląd Kolęd i Pastorałek itd....Naszych uczniów można usłyszeć wszędzie, w każdej szkole na uroczystościach szkolnych i środowiskowych.Mogą to potwierdzić dyrektorzy szkół i przedszkoli.Ludzie prezentowali się ładnie ale przecież to Jubileusz i powinno się prezentować godnie.Poza tym szkoła gościła 17 dyrektorów szkół artystycznych regionu północno-wschodniego , sponsorów, rodziców.
Czy nie można tej szkole oszczędzić złośliwości.
Tutaj umuzykalniamy młodzież , która nie ,,szwęda" się po ulicach i nie ma czasu przesiadywać przed komputerem.
Szkołę ukończyło 890 absolwentów.Wielu z nich jest muzykami, ludźmi innych ważnych profesji.
Zapraszamy mieszkańców Grajewa na koncerty organizowane w szkole. Wstęp bezpłatny.
I nigdy się nie wstydziliśmy i nie wstydzimy swojego dorobku. Szkoła posiada osiągnięcia.
Pozdrawiam mieszkańca Grajewa.


Bardzo piękny jubileusz. Szkoła wraz z organizatorami pokazali bardzo wysoki poziom.

Nikola, piękny masz głos! Klasa sama w sobie! Powodzenia!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.