czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

Grajewskie spotkanie z historią

Kolejne Grajewskie spotkanie z historią, które odbyło się na początku czerwca 2016 roku,  poświęcone było opozycji niepodległościowej na naszym terenie po II wojnie światowej, ze szczególnym uwzględnieniem postaci majora Jana Tabortowskiego „Bruzdy”; Wykład Pana doktora Sławomira Poleszaka z lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dowiódł, że biografia tego człowieka jest fascynująca, chociaż w dalszym ciągu wymaga uzupełnień i wzbudza pewne kontrowersje. Dziękujemy Panu doktorowi Poleszakowi za świetną lekcję historii i liczymy na dalszą współpracę.

W przerwie spotkania Pan Wiesław Jerulank przekazał Grajewskiej Izbie Historycznej Kamień Pamięci uzyskany przez młodzież z Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w ramach realizacji projektu prowadzonego przez wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Słowa podziękowania skierowano też do Pana Macieja Grabowskiego z GIH, który służył młodzieży wszechstronną pomocą. 

Dziękujemy i gratulujemy.

Zapraszamy do Grajewskiej Izby Historycznej w celu zapoznania się z nową wystawą czasową; Jest to wystawa fotograficzna poświęcona działalności grup rekonstrukcji historycznej „Rekonstrukcje historyczne – pasja życia, zachowanie tradycji, pamięć o historii”; Jej organizatorem jest Stowarzyszenie „Reduta Orneta” z Ornety wraz ze wsparciem Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa;
Wystawa pokazuje małe i duże inscenizacje historyczne (lokalne i międzynarodowe), dawne codzienne życia żołnierzy, wyposażenie, broń, umundurowanie, itp, 
Wystawa fotograficzna ma ocalić od zapomnienia kawałek historii, poprzez pokazanie jej jako „żywej lekcji historii”. Organizatorzy są pewni, że takie „żywe lekcje historii” pokazywane przez grupy rekonstrukcji historycznej skutecznie utrwalają historię , szczególnie wśród młodzieży. Wystawa ma również pokazać działalność pasjonatów z grup rekonstrukcji historycznej, jako formy aktywnego spędzania czasu wolnego oraz ciekawej formy edukacji historycznej, zarówno w Polsce jak i zagranicą. Ma ukazywać szeroką perspektywę pasji rekonstruktorów (od średniowiecznych wojowników, poprzez żołnierzy armii francuskiej i rosyjskiej z okresu kampanii napoleońskiej, żołnierzy szwedzkich Karola Gustawa, piechotę pruską, do żołnierzy I i II Wojny Światowej).
Zdjęcia na wystawie są dorobkiem fotografów amatorów jak i profesjonalistów. Wystawa to zachęta do dalszej działalności nie tylko grup rekonstrukcji historycznej ale też pasjonatów fotografii historycznej.
Wystawa będzie gościła w murach Grajewskiej Izby Historycznej (Grajewo, ul. Ełcka 30) do 1 lipca 2016 r.

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.