piątek, 29 marca 2024

Szczuczyn

Dzień Patrona


DZIEŃ PATRONA w SZKOLE PODSTAWOWEJ w NIEDŹWIADNEJ

      We wrześniu 2014 roku, w Szkole Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Niedźwiadnej gm. Szczuczyn, obchodzono Dzień Patrona.
Uroczystość nadania imienia Zesłańców Sybiru i przekazania sztandaru odbyła się w środę 4 czerwca 2014 roku.
      Dzień swojego patrona obchodzono 17 września, czyli w dniu uznanym, jako Światowy Dzień Sybiraka. Ten dzień w 1939 roku niechlubnie zapisał się w historii Polski pod nazwą – napaści sowieckiej na Polskę w czasie, kiedy już niemiecki agresor, jako pierwszy okupował nasz kraj.  
Siedemnasty dzień września jest powodem do wspomnień o zesłańcach Sybiru.
Ta szczególna data, od której wszystko się zaczęło, dla Kresowian i Sybiraków jest też symbolicznym określeniem ich życia i śmierci. Tu słowo – śmierć – posiada większe znaczenie od – życia, bowiem akcentuje i zachowuje w pamięci tułaczkę i koszmar sybirackiego losu. Polskiego LOSU, którego nie tylko opuścił człowiek, ale i wszystko to, co na swojej drodze spotykali. Jedyna i pewna – śmierć – była łatwa w nawiązywaniu z nią kontaktów, tylko ona tuliła się do zesłańców, była ich przeznaczeniem, a jednocześnie wybawieniem od Golgoty Wschodu. A gdyby tak człowiek nie był człowiekowi – wilkiem – śmierć nie musiałaby być formą wymyśloną i tak okrutną. Byłaby realną i tylko – naturalną ciągłym procesie przemijania.       
Krwią polskiej inteligencji i patriotów karmiono syberyjskie otchłanie, dzikie pola, przestrzenie nienawiści i nieludzkiej podłości, zaplanowanej przez wroga i kata.

      Dziś, kiedy wolne, najmłodsze pokolenia składają świadomy hołd Sybirakom, myślą o ich dążeniu do wolności sprzed lat.   
Obchodzony Dzień Patrona niezwykłego dramatu, pogłębiany wspomnieniami utrwalanymi w szkolnej Izbie Pamięci, powinien przetrwać przez wieki w historii ludzkości, żebyśmy zbrodniarza mogli wciąż nazywać po imieniu. To dla szkoły przypada ten, zdawałoby się, niehumanitarny obowiązek. Szkoła, której podstawowym zadaniem jest nauczanie i kształcenie różnorodnych umiejętności, spełnianie funkcji opiekuńczych i wychowawczych, odkrywanie zainteresowań i talentów, ma ona jednocześnie kształtować ma – patriotyzm. I to robi szkoła w Niedźwiadnej. Czy mordercy wszechczasów uczyli się patriotyzmu zamkniętego w egoizmie? Czy Polacy od wielu wieków musieli poznawać Syberię, jako przestrzeń przeklętą? Nie! Gdyby ludzkość żyła zagadnieniami tolerancji, poczuciem sprawiedliwości, życzliwości wobec innych, wrażliwości na krzywdę, dążeniem do budowania trwałej więzi między pokoleniami i narodami, nie byłoby zniewolenia, krwi i bólu rozstania. A Syberię poznawalibyśmy, jako wielką i charakterystyczną krainę geograficzną, położoną między Uralem a Oceanem Arktycznym. Właśnie tym poznawczym dobrem, zagospodarowalibyśmy przestrzeń naszej wolności i miłości międzyludzkiej, bez sadystycznych dokonań.
Dlatego Sybiraków cieszy fakt przyjęcia przez szkołę imienia Zesłańców Sybiru. Cieszy też to, że w ten sposób młode pokolenia – dzieci wolności, mogą patrzeć w twarz ludziom wyciągniętym z dna piekła, aby w ich oczach odczytać zapisaną prawdę, której historia nie zdoła przekłamać.

      Dla tych wzniosłych celów, Szkoła Podstawowa w Niedźwiadnej z delegacją uczniów Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie, oddała hołd tym, którzy drogą męki i rozpaczy w bohaterski sposób torowali drogę do umiłowanego kraju, którym jest – Rzeczpospolita Polska.
 
      Dwa poczty sztandarowe, wystawione przez SP w Niedźwiadnej i goszczące PG ze Szczuczyna, podniosły nastrój, zadumę i powagę tego Dnia, dla chwały tej szkoły i polskiego Narodu.

       Honorowymi gośćmi Dnia Patrona, w Szkole Podstawowej imienia Zesłańców Sybiru, byli Sybiracy: Apolonia Brzeska (85 l), Marianna Milewska, Jan Truszkowski (83 l) i Augustyn Konopka. 
      Uczniowie wręczyli sybirakom białe róże, jako symbol niewinności, skromności i zrozumienia.  
      Dyrekcja szkoły dziękuje za uczestnictwo w uroczystości Dnia Patrona przybyłym, choć zbolałym, sędziwym Sybirakom i wszystkim gościom. Dziękuje też uczniom za godne prezentowanie sztandarów oraz przygotowanie i udział w akademii ku czci Patrona.
 


Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski




Czytaj więcej:

– Imię i sztandar - SP Niedźwiadna: http://youtu.be/17-nj0Lc8ZQ
– Imię dla SP: http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Wieci_z_Niedwiadnej,22531.html
– Pomnik Sybiraków: http://e-grajewo.pl/wiadomosc,Pomnik_Sybirakow_w_Kolnie,20213.html

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.