czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 9027 wyświetleń

Bobry na celowniku

 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku w ciągu najbliższych trzech lat planuje odstrzał ponad 3 tysięcy bobrów w naszym województwie. Rolnicy są zadowoleni, przyrodnicy oburzeni. Bóbr od dawna jest na celowniku. W celu zmniejszenia populcji pierwsze kroki podjęto w 2014 r. zmieniając zakres jego ochrony i przesunięto z kategorii zwierząt chronionych częściowo do kategorii chronionych częściowo z możliwością pozyskania. 

Bobry na Podlasiu mają się dobrze. Ich populacja wzrosła na tyle, że istnieje konflikt interesu ekonomicznego z ochroną tego gatunku. Odstrzały zwierząt miałyby być możliwe w obwodach łowieckich dzierżawionych przez koła łowieckie Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Dla każdego oddziału PZŁ powinno być wydane osobne zarządzenie RDOŚ. Białostocka RDOŚ informuje, że w Polsce w 2014 r. było 100,2 tys. bobrów, z czego 15 tys. w Podlaskiem. Dla porównania w 2000 r. było ich blisko 25 tys., w 2011 r. – ponad 78 tysięcy.

Z uwagi na skomplikowany układ topograficzny Nadleśnictwa Rajgród i w związku z tym dużą trudność w analizie danych z inwentaryzacji bobrów dane są szacunkowe.  Aktualnie czynne są stanowiska około 20 rodzin. Ponadto  można stwierdzić  miejsca żerowania kilku rodzin, których zasadniczy areał mieści się w Biebrzańskim Parku  Narodowym – powiedziała nam Agnieszka Henel, Referent ds. edukacji leśnej Nadleśnictwa Rajgród.

Szybki wzrost populacji gatunku powoduje większą liczbę wyrządzanych szkód i wzrost wypłaty odszkodowań. Wartość rekompensat na terenie województwa podlaskiego systematycznie rośnie.  W 2015 r. wartość wypłaconych odszkodowań była wyższa o ponad 51% w porównaniu do 2008 r. Łącznie w latach 2008-2015 wypłacono ok. 16 mln zł odszkodowań za tzw. szkody bobrowe.

Głównym źródłem konfliktu tego gatunku z człowiekiem jest budowa tam i blokowanie przepustów. Szkody spowodowane działalnością bobrów to najczęściej podtopienia terenów leśnych i rolnych, często prowadzące do wyschnięcia drzewostanu, uszkadzanie upraw i młodników, niszczenie wałów oraz podkopy pod drogami – wymieniała p. Agnieszka Henel.

Terenami szczególnie narażonymi na szkodliwą działalność są obszary wokół cieków wodnych i wód stojących, gdzie zwierzęta te znajdują dogodne warunki siedliskowe. W celu minimalizacji szkód podejmowane są różne działania - np. montaż specjalnych rur przelewowych w żeremiach, by woda mogła swobodnie przepływać oraz montaż metalowej siatki w nasypach zabezpieczających groble zwłaszcza przy stawach rybnych.

Przyrodnicy o bobrach mówią, że to zwierzęta o wyjątkowych zdolnościach przypominających wiele zawodów, którymi trudni się człowiek. Bóbr to drwal, inspektor, architekt, kamieniarz i hydrotechnik. Dodatkowo wskazują szereg zalet działalności tych zwierząt. Do głównych zaliczają poprawę stosunków wodnych; podwyższając poziom wód gruntowych, uszkadzają drzewostany w jego sąsiedztwie, równocześnie zwiększają produktywność lasu położonego dalej; podtopienie łąk przez tamę bobrową uniemożliwia zebranie siana, za to zwiększa wielokrotnie jego plony w latach suchych; poprzez budowę tam, przetrzymują wodę dłużej przed odpłynięciem do rzek, co daje czas przyrodzie na jej oczyszczenie a bobrowe stawy spłaszczają fale powodziowe i stabilizują poziom wód gruntowych.


e-Grajewo.pl
 

Komentarze (1)

Największym szkodnikiem jest homo sapiens.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.